top of page

Trani: perełka apulijskiego wybrzeża

  • Zdjęcie autora: Agnieszka Sloboda
    Agnieszka Sloboda
  • 22 maj 2023
  • 4 minut(y) czytania

Trani, nazywane jest perełką apulijskiego wybrzeża nie bez przyczyny!


Lśniące, błękitne morze, zabudowa z białego kamienia, malownicze uliczki i urokliwy port: takie właśnie jest Trani!

Trochę historii


Według mitologii greckiej Trani zostało założone w III wieku p.n.e. przez herosa o imieniu Tirreno. Odnalezienie słynnej Tabula Peutingeriana* datuje jednak powstanie miasta na I wiek n.e.

*rozległa mapa połączeń komunikacyjnych z czasów późnego cesarstwa rzymskiego.


Już w starożytnych czasach doceniano strategiczne położenie Trani. Podczas panowania Aragońskiego w XV wieku, miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Przez miasto przechodziły transporty zamorskich towarów. To również moment, w którym powstaje nowa zabudowa i pierwsze renesansowe pałace.


Od 1496 do 1528 roku Trani staje się siedzibą weneckiego konsulatu, a w okresie panowania Carlo V, tutaj przeniesiona zostaje główna siedziba Sacra Regia Udienza, czyli starożytnej instytucji prawnej odpowiadającej dzisiejszemu Sądowi Apelacyjnemu, posiadającej jurysdykcję drugiej instancji. Od tego momentu Trani stanie się najważniejszym ośrodkiem administracyjno-prawnym całego regionu Apulia.

  • w 1807 staje się siedzibą Wielkiego Sądu Cywilnego

  • od 1861 do okresu faszystowskiego w Trani funkcjonuje Regionalny Sąd Apelacyjny

Przechadzając się uliczkami Trani wzdłuż lungomare zauważycie opustoszałe budynki, w których kiedyś odbywały się rozprawy sądowe.


Co zobaczyć w Trani?


1. CATTEDRALE (katedra)

Zbudowana tak blisko morza, że wydaje się zawieszona nad wodą, zbudowana w miejscu, gdzie normalnie spodziewalibyśmy się znaleźć latarnię morską, stoi majestatyczna Katedra w Trani.

Wspaniały przykład apulijskiego stylu romańskiego. Kościół zbudowany jest białego wapienia. W jego podziemiach znajduje się ozdobna krypta, w której przechowywane są szczątki Świętego Mikołaja Pellegrino.


Z Trani wypływały statki do Ziemi Świętej, a do Trani wracali pielgrzymi i rycerze. Wśród nich był św. Mikołaj Pellegrino, który zmarł w Trani w wieku zaledwie 18 lat, u kresu swoich sił. Po cudach, które miały miejsce po jego śmierci, arcybiskup Bizancjum ogłosił go świętym, a po jego kanonizacji, w 1099 roku postanowił wybudować kościół na jego cześć.


GODZINY OTWARCIA: listopad - marzec, w dni powszednie od 9:00 do 12:30 i od 15:30 do 18:00; w dni świąteczne od 9:00 do 12:30 i od 16:00 do 20:00.

kwiecień - październik, w dni powszednie od 9:00 do 12:30 i od 15:30 do 19:00; w dni świąteczne od 9:00 do 12:30 i od 16:00 do 20:30.

WSTĘP: darmowy

2. CASTELLO SVEVO DI TRANI (zamek Svevo)


Wybrany przez Manfreda, syna Fryderyka II, na uroczystość zaślubin z Heleną z Epiru, zamek Trani zbudowany został na polecenie Fryderyka II Szwabskiego nad samym morzem. Początkowo pełnił funkcję obronnej twierdzy. Później przekształcony został w więzienie.


Obecnie, szczególnie latem zamek Svevo staje się miejscem licznych imprez, w tym wyjątkowej historycznej rekonstrukcji wesela Manfreda, która odtwarza średniowieczną atmosferę tamtych czasów.





GODZINY OTWARCIA: od wtorku do soboty, od 8:30 do 19:30 (ostatnie wejście o 19:00); niedziela od 8:30 do 13:30 (ostatnie wejście o 13:00)

WSTĘP: bilet normalny - 5 euro, bilet ulgowy - 2 euro

PARKING: na placu przy zamku znajduje się zarówno miejski parking płatny, jak i plac (bez asfaltu), an którym można zaparkować auto bez opłat

INFO DODATKOWE: na początku zwiedzania, w jednej z pierwszych sal, wyświetlany jest film poglądowy o historii zamku z angielskimi napisami. Bardzo fajnie i ciekawie zrobiony.


3. SYNAGOGA i dzielnica ŻYDOWSKA

W sercu starego portu Trani, naprzeciwko doku, stoi Kościół Wszystkich Świętych, znany również jako Kościół Templariuszy, zbudowany zgodnie z tradycją w XII wieku. Kościół ma fasadę z bogato zdobioną fasetą. Najbardziej charakterystyczną częścią kościoła jest jego tył, zwrócony w stronę morza, z trzema małymi wystającymi półokrągłymi absydami.


Jest to fascynujący kościół, nie tylko ze względu na jego wartość historyczną i architektoniczną, ale również dlatego, że jest pełen odniesień astronomicznych i liczbowych: nic nie zostało pozostawione przypadkowi, cały kościół skrywa w swoich kamieniach starożytną wiedzę przekazywaną przez tysiąclecia z pokolenia na pokolenie.


W pobliżu synagogi, plątanina wąskich uliczek, prowadzi do Giudecca, dzielnicy zamieszkałej przez społeczność żydowską. Nazwy małych uliczek nawiązują do żydowskiej kultury i historii: Via Cambio, Via la Giudea, Via Sinagoga, Via Scola Nova. Tutaj też można zwiedzić małe muzeum, które pozwoli nam prześledzić historię społeczności żydowskiej w regionie Apulia, i w samym Trani.


GODZINY OTWARCIA: od wtorku do niedzieli, od 9:30 do 13:30 i od 16:00 do 19:00

WSTĘP: bilet normalny - 4 euro, bilet ulgowy - brak


4. VILLA COMUNALE

Villa Comunale to wspaniały park z widokiem na morze, w którym można spacerować i cieszyć się świeżym powietrzem w gorące letnie dni. Jeżeli wybraliście się do Trani z dziećmi, nie możecie nie przystanąć na moment przy fontannie, w której pływają żółwie.


Z parku możecie wspiąć się na mury starożytnego Fortino. Ten ostatni został prawdopodobnie zbudowany w XII wieku w celach obronnych i dziś jest z pewnością jednym z najpiękniejszych punktów widokowych miasta. Z tego miejsca można podziwiać całą zatokę i port Trani, nie mówiąc już o zachodach słońca!



GODZINY OTWARCIA: od poniedziałku do niedzieli, od 7:00 do 20:00

WSTĘP: darmowy


5. PORT

W przeszłości odgrywał fundamentalną rolę w rozwoju gospodarczym i handlowym miejscowości, obecnie jest to główne miejsce spotkań mieszkańców i turystów, tętniący życiem o każdej porze dnia. Jest to również bardzo romantyczne miejsce na spacer z ukochaną osobą o zachodzie słońca. Co więcej, można stąd łatwo dojść do głównych atrakcji miasta, takich jak Katedra lub park Villa Comunale.


Tutaj znajdują się liczne lokale i restauracje, gdzie można spędzić wieczór ciesząc się typowym włoskim apertivo, zjeść naturalne lody, spróbować lokalnego wina lub rozsmakować się w regionalnych daniach Apulii.


Czasami wystawia tutaj swoje stragany miejscowi rybacy, od których kupicie świeże ryby i owoce morza złowione tego samego dnia.


Byliście w Trani? Może chcielibyście polecić innym restauracje, bary, lokale, w których udało się Wam być.



Comments


bottom of page