Włochy: letnie festiwale w zabytkowych amfiteatrach
- Agnieszka Sloboda
- 27 cze 2023
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 28 cze 2023
Kochasz teatr i muzykę operową? Wybierasz się latem na wakacje do Włoch? Sprawdź, czy w miejscu, do którego jedziesz nie odbywa się w tym czasie jeden z letnich festiwali w zabytkowym amfiteatrze.
Oto kilka moich propozycji:
a. Werona: Arena di Verona Opera Festival
b. Macerata: Sferisterio
c. Pompeje: Pompeii Theatrum Mundi
b. Syrakuzy: Festival del Teatro Greco
1. WERONA: ARENA DI VERONA OPERA FESTIVAL
Arena di Verona Festival to letni festiwal operowy, który od 1936 roku organizowany jest w Weronie, w Amfiteatrze nazywanym popularnie Areną. Jest to trzeci co do wielkości amfiteatr na terenie Włoch, po Koloseum w Rzymie i amfiteatrze w Kapui. Jest on też prawie o 50 lat starszy od tego rzymskiego. Przyjmuje się, że Arena w Weronie powstała około 20-30 roku n.e.
KIEDY?
Co roku odbywa się tutaj Festiwal Operowy. Pierwsze spektakle można zobaczyć już w połowie czerwca, ostatnie na początku września (w tym roku: 2023 dokładne daty festiwalu to: 16.06 - 9.09).
Rok 2023 to wyjątkowy rok dla Festiwalu. Obchodzi on bowiem swoje 100 urodziny. Z tej okazji na Arenie można będzie zobaczyć 8 tytułów operowych, które po raz pierwszy wystawiane będą naprzemiennie, 4 wieczory galowe i niezwykły koncert z orkiestrą i chórem Teatro alla Scala. Łącznie 50 spektakli!
W repertuarze:
- Aida
- Cyrulik sewilski (wł. Barbiere di Siviglia)
- Rigoletto
- Carmen
- La Traviata
- Nabucco
- Tosca
- Madama Butterfly
Daty i godziny spektakli znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu. Strona dostępna jest również w języku angielskim i niemieckim.
*zdjęcia zaczerpnięte ze strony festiwalu
2. MACERATA: SFERISTERIO
Zaprojektowane przez młodego architekta Ireneo Aleandri, Sferisterio stanowi jeden z najważniejszych przykładów architektury neoklasycznej. Jego inauguracja odbyła w 1829 roku i została sfinansowana przez konsorcjum zamożnych obywateli Maceraty, którzy potrzebowali struktury do gry w palla col bracciale, sportu modnego w połowie XIX wieku. W budynku odbywały się również imprezy publiczne, takie jak festiwale, jarmarki, parady jeździeckie, wydarzenia polityczne i sportowe.
Wewnętrzna harmonia przestrzeni, neoklasycystyczna kolumnada, wysoka prosta ściana i duży otwarty obszar centralny były ambitnym wyzwaniem konstrukcyjnym w 1921 roku.
W 1921 hrabia Pier Alberto Conti zamarzył o wystawieniu tutaj opery: Aida Giuseppe Verdiego. Sferisterio zostało odnowione poprzez budowę dużej sceny i otwarcie centralnych drzwi, używanych do dziś. 27 lipca 1921 roku, na oczach 10 000 osób, które przybyły z całych Włoch, wystawiono pierwszy spektakl operowy. Spektakl okazał się wielkim sukcesem, obejrzało go około 70 000 osób w ciągu 17 wieczorów - przedstawień.
W następnym roku włoskiej publiczności zaproponowany został spektakl: La Gioconda Ponchiellego. To nowe przedstawienie nie odniosło jednak sukcesu, na jaki liczono, a organizacja przedstawień operowych została tymczasowo zawieszona. Jedynym nawiasem w pustce tych lat był pamiętny koncert, który odbył się w 1927 roku, tenora Recanatese Beniamino Gigli, któremu towarzyszył maestro Amilcare Zanella.
Działalność operowa w Sferisterio została wznowiona dopiero w 1967 roku, po przerwie spowodowanej II wojną światową. Nowe inscenizacje, nowy system oświetlenia i otwarcie trzech łuków z tyłu sceny zapoczątkowały drogę pełną sukcesów, które trwają po dziś dzień.
Sferisterio ma prawie 2500 miejsc siedzących, 104 loże, imponująco dużą scenę i doskonałą naturalną akustykę, idealną dla opery.
Od 1967 roku przyciąga publiczność z całego świata ze względu na wyjątkowość swojej oferty artystycznej i urok miejsca.
KIEDY?
Festiwal Operowy w Sferisterio odbywa się od połowy lipca do połowy sierpnia. W tym roku: 2023 pierwszy spektakl będzie miał miejsce 20.07, ostatni 19.08.
W repertuarze:
- Carmen
- La Traviata
- Lucia di Lammemoor
W tegorocznym repertuarze znajdziecie również kilka propozycji spektakli muzycznych i tanecznych.
*zdjęcia zaczerpnięte z internetu
3. POMPEJE: POMPEII THEATRUM MUNDI
Pompeii Thetrum Mundi to festiwal, którego spektakle można podziwiać w Teatro Grande Parku Archeologicznego w Pompejach.
Teatro Grande został zbudowany około połowy II wieku p.n.e. z wykorzystaniem naturalnego zbocza wzgórza. Kilka wieków później został on gruntownie odnowiony zgodnie z rzymskimi kanonami. Zamontowany został wówczas: velarium, płócienny dach, który miał chronić widzów przed upałami. Po raz pierwszy wprowadzono również numerację miejsc.
KIEDY?
Pompeii Tehatrum Mundi odbywa się od połowy czerwca do połowy lipca. Na festiwal składają się 4 sztuki: komedie i/lub tragedie w tradycji grecko-rzymskiej, które wystawiane są 2 razy w tygodniu, w piątek i sobotę.
W tym roku (2023) w repertuarze festiwalu:
- Clitennestra
- Nozze di sangue
- Medea
- Ulisse, l’ultima Odissea
*zdjęcia zaczerpnięte ze strony festiwalu
4. SYRAKUZY: FESTIVAL DEL TEATRO GRECO
Festiwal Teatru Greckiego w Syrakuzach odbywa się co roku w greckim amfiteatrze z V w. p.n.e. na terenie Parku Archeologicznego NEAPOLIS. W przeciwieństwie do pozostałych festiwali, pierwsze spektakle w ramach Festival Del Teatro Greco można zobaczyć już w połowie maja.
Międzynarodowa widownia, światowej sławy aktorzy, zapierające dech w piersiach scenografie i kostiumy to właśnie charakteryzuje Festival Del Teatro Greco, który od 1914 organizowany jest przez ISTITUTO NAZIONALE DEL DRAMMA ANTICO (Narodowy Instytut Dramatu Antycznego), który założony został w 1913 roku przez hrabiego Mario Tommaso Gargallo.
Równolegle do Festiwalu Teatru Greckiego odbywa się il Festival Internazionale del Teatro Classico dei Giovani (Międzynarodowy Młodzieżowy Festiwal Teatru Klasycznego).
W aktualnym repertuarze na rok 2023 (daty festiwalu: 11.05 - 2.07.2023) znajdziemy następujące sztuki:
- Prometeo Incantato
- Medea
- La Pace
- Ulisse, l'ultima Odissea

*zdjęcia zaczerpnięte ze strony festiwalu