top of page

Peppino Impastato i jego działalność antymafijna

  • Zdjęcie autora: Agnieszka Sloboda
    Agnieszka Sloboda
  • 11 maj 2023
  • 2 minut(y) czytania

Kim był Peppino Impastato i na czym polegała jego działalność antymafijna?


Giuseppe Impastato urodził się w Cinisi, w prowincji Palermo, 5 stycznia 1948 roku, w rodzinie mafijnej: jego ojciec Luigi został zesłany na wygnanie w okresie faszystowskim, jego wuj i inni krewni byli członkami mafii, a szwagrem ojca był boss mafijny Cesare Manzella, który został zabity w 1963 roku.


Będąc jeszcze chłopcem, zerwał kontakty z ojcem, który wyrzucił go z domu, i rozpoczął antymafijną działalność polityczno-kulturalną.



Antymafijna działalność polityczna Peppino Impastato.


  • W 1965 roku Peppino założył gazetę "L'Idea socialista" i wstąpił do PSIUP (Partito Socialista Italiano di Unità Proletaria). Od 1968 roku brał czynny udział w licznych protestach robotników i bezrobotnych. Otwarcie przeciwstawiał się m.in. budowie trzeciego pasa startowego lotniska w Palermo, w rejonie Cinisi, kontrolowanego przez szefa mafii Gaetano Badalamentiego.

  • W 1975 r. założył grupę “Musica e Cultura” ("Muzyka i Kultura"), która prowadziła działalność kulturalną (fora filmowe, muzyczne, teatralne, debaty itp.).

  • W 1977 r. założył "Radio Aut", bezpłatną, samofinansującą się stację radiową, w której ujawniał przestępstwa i interesy mafii w Cinisi i Terrasini, a przede wszystkim szefa mafii Gaetano Badalamentiego, który odgrywał główną rolę w międzynarodowym handlu narkotykami. Jego najpopularniejszym programem był "Onda pazza", audycja satyryczna, w której wyśmiewał mafiosów i polityków.

Śmierć Peppino Impastato


Peppino został zamordowany w nocy z 8 na 9 maja 1978 roku ładunkiem trotylu podłożonym pod jego ciało leżące na torach kolejowych.


Organy ścigania i wymiar sprawiedliwości mówiły o akcie terrorystycznym. Według doniesień prasowych ofiara miała być zamachowcem - samobójcą. Pierwsza oświadczenie prokuratora naczelnego Gaetano Martorana brzmiało:


Attentato alla sicurezza dei trasporti mediante esplosione dinamitarda. Verso le ore 0,30-1 del 9.05.1978 persona allo stato ignota, ma presumibilmente identificata in tale Impastato Giuseppe si recava a bordo della propria autovettura all'altezza del km. 30+180 della strada ferrata Trapani-Palermo per ivi collocare un ordigno dinamitardo che, esplodendo, dilaniava lo stesso attentatore"*

*"Atak na bezpieczeństwo transportu za pomocą wybuchu dynamitu. Około godziny 0.30-1.00 9.05.1978 r. nieznana osoba, ale przypuszczalnie zidentyfikowana jako niejaki Giuseppe Impastato, udała się swoim samochodem na wysokość km. 30+180 drogi kolejowej Trapani-Palermo, gdzie umieściła materiał wybuchowy, który eksplodując, rozerwał na kawałki samego zamachowca".


Taka interpretacja faktów pociągnęła za sobą serię przesłuchań towarzyszy Peppino, których potraktowano jako wspólników zamachowca. Przeszukano ich domy, mieszkania ich matek i ciotek. Mimo iż raport służbowy sporządzony przez brygadiera karabinierów mówił, że użyte materiały wybuchowe były materiałami stosowanymi w kamieniołomach, nie podjęto śledztwa mającego na celu jego weryfikację.


Zapytacie: dlaczego? W tych czasach kontrolę nad kopalniami w okolicach Palermo sprawowali przede wszystkim mafiosi.


Mieszkańcy Palermo i okolic, którzy znali prawdę, próbowali walczyć z propagandą medialną i na murach domów pojawiły się plakaty z napisem: "Peppino Impastato został zamordowany przez mafię".


W pogrzebie wzięło udział około tysiąca osób, głównie z Palermo i sąsiednich miast.



Śledztwo w sprawie Impastato.


Dopiero w 1998 r., po licznych zwrotach akcji, przy Antymafijnej Pomisji parlamentarnej powołano Komisję Ds. sprawy Impastato, a 6 grudnia 2000 r. zatwierdzono raport na temat odpowiedzialności przedstawicieli instytucji w zwodzeniu śledztw, opublikowany następnie w książce "Peppino Impastato: anatomia oszustwa". We wrześniu 2000 r. odbyła się premiera filmu "I cento passi" (Sto kroków), dzięki któremu Peppino stał się znany szerokiej publiczności. 5 marca 2001 roku Corte d'assise uznał Vito Palazzolo (prawa ręka Badalamenti) za winnego i skazał go na 30 lat pozbawienia wolności. 11 kwietnia 2002 roku Gaetano Badalamenti został skazany na dożywocie.

Interesują Was tematy związane z walką przeciwko mafii?




Comments


bottom of page